Zlata maša p. Jožeta Kokalja, DJ


18. junij 2006 ob 17.00 v cerkvi sv. Jakoba v Ljubljani


Uvodni nagovor p. Lojzeta Kovačiča

Z velikim vesljem smo pričakovali in se pripravljali na zahvalno sv. mašo ob 50-letnici duhovništva p. Jožeta Kokalja. Prisrčno pozdravljamo zlatomašnikove sorodnike, sobrate duhovnike, redovnike, redovnice, bogoslovce, predstavnike družbenega in kulturnega življenja, prijatelje in znance, in vse, ki ste se odzvali zlatomašnikovemu povabilu.

Zlatomašnik nas je večkrat zbral na srečanjih misijonarjev. Ob njegovem jubileju se veselimo, da so se začela obnovitvena restavratorska dela v kapeli sv. Frančiška Ksaverja. P. Kokalja poznamo kot ljubitelja kulture, rad ima stike s kulturnimi delavci. Današnja slovesnost ni samo jubilejna duhovniška slovesnost, ampak je tudi kulturna prireditev. Posebno smo veseli, da bodo cerkveni pevci zapeli Mozartovo Spatzenmesse v Mozartovem jubilejnem letu. Pozdravljamo soliste in cerkvene pevce iz drugih cerkvenih zborov, ki so se pridružili našim cerkvenim pevcem. Naš zlatomašnik se odlikuje tudi v tem, da uresničuje navodilo jezuitov »čutiti s Cerkvijo«. Ljubezen do vesoljne Cerkve ga je vodila v misijone. Jubilej obhaja v prelomnem letu za Cerkev na Slovenskem. Zlatomašnik ima rad domovino, tudi zato, ker je veliko let preživel v tujini. Jubilejna slovesna sv. maša sovpada s proslavami petnajstletnice slovenske države.

V naši cerkvi pozdravljamo p. Marijana Šefa, ki prav te dni obhaja 40-letnico duhovništva. Pri tej slovesnosti obhaja zahvalno sv. mašo za 40 let duhovništva. V naši cerkvi sv. Jakoba je imel slovesnost nove maše. V tej cerkvi je kot ministrant in pozneje študent medicine odkril, da ga Gospod kliče v duhovniški in redovniški poklic.

Posebej pozdravljamo jezuitska patra Vitala Vidra in Franceta Zupančiča, ki sta bila skupaj z našim zlatomašnikom člana Dijaška Marijine kongregacije pri Sv. Jožefu v Ljubljani. Manjka še p. France Kovač, ki se je smrtno ponesrečil leta 1978 s tremi otroki v avtomobilski nesreči v Logu pri Brezovici pri Ljubljani. Pridružil se nam je tudi p. Franc Cerar DJ, ki je bil skupaj z našim zlatomašnikom v jezuitskem noviciatu v Zagrebu.

Zaključim naj z besedami zlatomašnika: »Zadovoljstvo je v tem, da si prepričan, da si tam, kjer te Bog hoče.« To je čudovit dan, ki ga je naredil Gospod, veselimo se ga!


Iz zlatomašnega misala

Zlatomašnik:

Zbor: Amen.

Zlatomašnik:

Zbor: In s tvojim duhom.

Glavna mašna prošnja
Molimo.
Sveti Oče,
pridružil si me Kristusovemu večnemu duhovništvu
in mi brez mojih zaslug zaupal službo tvoji Cerkvi.
Prosim te, naj bom goreč in blag v oznanjevanju evangelija in zvest v oskrbovanju tvojih svetih skrivnosti.
Po našem Gospodu Jezusu Kristusu, tvojem Sinu,
ki s teboj v občestvu Svetega Duha živi in kraljuje vekomaj.

Zbor: Amen.

BESEDNO BOGOSLUŽJE
Prvo berilo: Tudi na pogane se je razlila milost Svetega Duha
Apd 10,25 26.34 35.44 48

Berilo iz Apostolskih del.

25 Ko je Peter hôtel vstopiti,
mu je Kornelij prišel naproti in padel pred njim na kolena.

26 Peter mu je vělel vstati z besedami:
"Vstani! Tudi jaz sem samo človek."
34 Tedaj je Peter spregovóril:
"Zdaj v resnici razumem, da Bog ne gleda na osebo,
35 temveč mu je v vsakem narodu všeč tisti, ki se ga boji in pravično ravna.
44 Ko je Peter še govóril te besede,
je prišel Sveti Duh nad vse, ki so poslušali besedo.
45 Verniki iz obreze, ki so prišli s Petrom, so se čudili,
kako da se dar Svetega Duha razliva tudi na pogane;
46 slišali so jih namreč,
kako govorijo z darom jezikov in poveličujejo Boga.
Tedaj je Peter spregovóril:
47 "Ti ljudje so prejeli Svetega Duha tako kakor mi.
Ali more kdo braniti, da ne bi bili tudi krščeni z vodo?"
48 In naročil je, naj jih krstijo v imenu Jezusa Kristusa.
Nato so ga prosili, naj ostane še nekaj dni med njimi.

Božja beseda.

Drugo berilo: Bog je ljubezen
1 Jn 4,7 10

Berilo iz prvega pisma apostola Janeza.
7 Preljubi, ljubímo se med seboj, ker je ljubezen od Boga
in ker je vsak, ki ljubi, iz Boga rojen in Boga pozna.
8 Kdor ne ljubi, Boga ni spoznal, kajti Bog je ljubezen.
9 Božja ljubezen do nas pa se je razodela v tem,
da je Bog poslal na svet svojega edinorojenega Sina,
da bi živeli po njem.
10 Ljubezen ni v tem, da bi mi vzljubili Boga.
On nas je vzljubil in poslal svojega Sina v spravno daritev za naše grehe.

To je Božja Beseda.

Evangelij: Kdor zares ljubi, da življenje za svoje prijatelje
Jn 15,9 17

Iz svetega evangelija po Janezu.

Tisti čas je rekel Jezus svojim učencem:
9 "Kakor je Oče mene ljubil, sem tudi jaz vas ljubil.
Ostanite v moji ljubezni!
10 Če boste izpolnjevali moje zapovedi, boste ostali v moji ljubezni,
kakor sem tudi jaz izpolnil zapovedi svojega Očeta
in ostajam v njegovi ljubezni.
11 To sem vam povedal, da bo moje veselje v vas
in da bo vaše veselje dopolnjeno.
12 To je moja zapoved, da se ljúbite med seboj,
kakor sem vas jaz ljubil.
13 Nihče nima večje ljubezni, kakor je ta,
da dá življenje za svoje prijatelje.
14 Vi ste moji prijatelji, če delate, kar vam naročam.
15 Ne imenujem vas več služabnike,
ker služabnik ne ve, kaj dela njegov gospodar;
vas sem imenoval prijatelje,
ker sem vam razodel vse, kar sem slišal od svojega Očeta.
16 Niste vi mene izvolili, ampak sem jaz vas izvôlil
in vas postavil, da greste in obrodite sad in da vaš sad ostane;
tako vam bo Oče dal, kar koli ga boste prosili v mojem imenu.
17 To vam naročam, da se ljúbite med seboj!"

Poslušali smo Kristusov evangelij.

Zbor: Hvala tebi, Kristus.

PROŠNJE ZA VSE POTREBE
Zlatomašnik:
Bratje in sestre, ko smo danes zbrani v cerkvi sv. Jakoba ob Božjem oltarju in obhajamo zlatomašno slovesnost prosimo Gospoda:

Sledijo prošnje, ki jih berejo bralci.


  1. Dobri Bog, ti ljubiš svoje ljudstvo. Vodi in podpiraj s svojo ljubeznijo papeža Benedikta in vso svojo Cerkev, da bo na vseh koncih sveta zvesta pričevalka tvojega Kraljestva.
    Vsi: Prosimo te, usliši nas.
  2. Podpiraj vse voditelje narodov, da bodo zvesto in pravično služili lastnemu narodu in ga vodili po poteh resnice.
  3. Gospod Bog, poklical si učence, da bi hodili za teboj in delili s teboj svoje življenje. Ko se ti danes zahvaljujemo za poklic, ki si ga podaril našemu župniku p. Jožetu Kokalju te prosimo, da ga še naprej podpiraš s svojo ljubeznijo, mu naklanjaš svoj blagoslov in ga vodiš po poteh svetosti.
  4. Za našo župnijo te prosimo, Gospod. Naj si vsi prizadevamo za graditev žive Cerkve, da bo privlačen dom za mnoge in vir navdiha za nove duhovniške in redovniške poklice.
  5. Dobri Bog, Oče vseh ljudi, preko misijonarjev, ki jih pošiljaš po vsem svetu skrbiš za mnoge, ki se prvič srečujejo s tvojo Besedo. Podpiraj vse naše misijonarje in misijonarke, da bodo z veseljem oznanjali tvoj evangelij in skrbeli za najbolj uboge.
  6. V svoji ljubezni očetovsko skrbiš za vse ljudi, ozri se na trpljenje bolnih, ubogih in zapuščenih.
  7. Podeli našim rajnim, ki si jih poklical po plačilo, večni pokoj in neminljivo srečo v svoji ljubezni in slavi.
Zlatomašnik:

Gospod Jezus, tvoja družina smo, tvoji učenci in prijatelji. Usliši te naše prošnje, da bomo živo čutili tvojo navzočnost in ljubezen, zdaj in vekomaj.

Vsi: Amen.


Pridiga p. Franceta Zupančiča

Dragi bratje in sestre v Kristusu! Ko me je p. Kokalj povabil, naj spregovorim nekaj besed ob njegovi zlati maši, sem to z veseljem sprejel, saj naju veže že 64 let staro prijateljstvo. Prav ste slišali. Že 64 let sva prijatelja. Srečala sva se l. 1942 v Marijini kongregaciji pri jezuitih – pri Sv. Jožefu v Ljubljani: jaz sem bil gimnazijski prvošolec, on pa prefekt kongregacije za nižješolce. (Gimnazija je tedaj trajala 8 let.) Ljubezen do Jezusa in Marije je tudi naju povezala med seboj. Po skrivnostni Božji previdnosti sva že 53 let povezana tudi kot jezuita. Pa pojdimo po vrsti: najprej k današnji Božji besedi.

Pri vsaki sveti maši – torej tudi pri zlati – nas Božja beseda vabi, da prisluhnemo, kaj nam Bog želi reči prav v tem trenutku našega življenja. In kaj nam pravi danes?
V 1. berilu smo slišali besede sv. Petra, prvega papeža: „Vstani! Tudi jaz sem samo človek“ (Apd 10,26). Te besede je Peter rekel rimskemu stotniku Korneliju, ko je le-ta pokleknil pred njim in bil skupaj z drugimi pripravljen „slišati vse, kar je Gospod naročil Petru“, kot beremo v istem poglavju Apostolskih del. Bog kliče vse ljudi. Kdor želi slišati Božje sporočilo, ga lahko sliši, kot ga slišimo mi. Z nami je lahko deležen tudi vsega duhovnega bogastva vere – bogastva Božjega življenja. Vsi v Cerkvi – od papeža do preprostega vernika – pa moramo reči ljudem: „Vstanite! Tudi mi smo samo ljudje,“ čeprav v nas in po nas Bog izvršuje svoja čudovita dela.
V 2. berilu nas je sv. Janez jasno spodbudil, naj se ljubimo med seboj, ker nas Bog ljubi in „je poslal svojega Sina, da bi živeli po njem“ (1 Jn 4,9). Samo ljubezen nas dela zares velike.
Zato nas je v evangeliju Jezus sam povabil, naj ostanemo v njegovi ljubezni, naj bomo pripravljeni drug za drugega dati tudi svoje življenje; tako pridemo do pravega veselja, do veselja v Njem. (Kdor res ljubi, ve, kaj govorim in ve, da moje besede niso prazne.)

V osrednji misli današnjega razmišljanja pa se ustavimo pri pomenu, ki ga ima duhovnik sredi sveta, tudi sredi današnjega sveta.
Sedanji papež Benedikt XVI je o tem spregovoril duhovnikom 25. maja letos na Poljskem. Prisluhnimo njegovim besedam. Rekel je tole: „Duhovniki! Bili ste izbrani izmed ljudstva. Zaupano vam je poslanstvo od Boga, da bi darovali daritve in žrtve za grehe. Verujte v moč svojega duhovništva! V moči zakramenta ste prejeli vse, kar ste. Kadar izrečete besede »jaz« in »moje« (»Jaz te odvežem… To je moje telo…«), tega ne naredite v svojem imenu, ampak v Kristusovem – »in persona Christi« (v Kristusovi osebi). On želi uporabiti vaša usta in vaše roke, vašega daritvenega duha in vaše talente . .. Potopite se v Njegovo ljubezen in dajte Mu svojo ljubezen! Ko so bile vaše roke maziljene z oljem, ki je znamenje Svetega Duha, so bile posvečene za služenje Gospodu kot Njegove lastne roke sredi današnjega sveta. Vaše roke ... morajo posredovati svetu pričevanje Njegove (Božje) ljubezni.“ V nadaljevanju je papež duhovnike povabil k zvesti molitvi pred Jezusom v presveti Evharistiji: „Jezus je usmeril v vsakega izmed nas svoj ljubeči pogled in v ta Njegov pogled moramo zaupati. Naj nas naglica ne prevzame tako, da bi mislili, da je čas, posvečen Kristusu v tihi molitvi, izgubljen. Nasprotno, ravno tam se porajajo najbolj čudoviti sadovi pastoralnega dela. Ne izgubite poguma zaradi dejstva, da molitev zahteva napor, ali zaradi občutka, da Jezus molči. On molči, toda deluje. Ob tej priložnosti se rad spominjam svoje lanskoletne izkušnje v Kölnu, ko sem bil priča globokega, nepozabnega molka milijona mladih v času med češčenjem Najsvetejšega zakramenta! Molk, zaznamovan z molitvijo, nas je združil in nas napolnil s čudovito tolažbo. Svet, v katerem je toliko hrupa, toliko zbeganosti, potrebuje tiho češčenje Jezusa, skritega v sveti hostiji. Bodite vztrajni v molitvenem češčenju in k temu navajajte vernike. V njej bodo našli tolažbo in luč zlasti preizkušani.“ Papež je poudaril tudi to, kaj ljudje upravičeno pričakujejo od duhovnikov: „Verniki pričakujejo od duhovnikov samo eno stvar: da bi bili »strokovnjaki« pri spodbujanju srečanja človeka z Bogom. Od duhovnika ne zahtevajo, da bi bil izvedenec za ekonomijo, gradbeništvo ali politiko. Od njega pričakujejo, da je izvedenec v duhovnem življenju ... Sploh ni potrebno, da duhovnik pozna vse sodobne in spremenljive miselne tokove. Verniki namreč od njega pričakujejo, da je priča večne modrosti, ki jo vsebuje razodeta beseda.“ Dragi Jože! Pred 50-imi leti ti je bila podarjena in zaupana milost mašništva, ki si jo zvesto ohranil in s tem darom služil ljudem. Hvala ti za zgled zvestobe.

Že 50 let si duhovnik. Ob 60-letnici redovniškega življenja, ki si jo letos skupaj s patroma Cerarjem in Vidrom praznoval v Mariboru - danes ste zbrani tudi tukaj ob oltarju - je p. Cerar zapisal tole: „Provincial p. Poljanšek, ki se je potrudil za 60-letnico priti iz Ljubljane v Maribor, je pri maši med homilijo omenil, kako je nekje neki redovnik pred drugim izrazil začudenje češ, kako je mogel njun sobrat zapustiti samostan in se vrniti v svet. Ta pa mu je odvrnil: Ni se čuditi, če kdo odide, bolj se je čuditi, da sploh kdo ostane. K temu sem pri prošnjah dodal: Še bolj se je včasih čuditi, da kdo pride. Kokalj, Vider in podpisani smo prišli v času, ko je bila Cerkev v Sloveniji na zatožni klopi, ko je bil škof Rožman v Ljubljani obsojen na 18 let zapora, zagrebški nadškof Stepinac na 16 let, po ulicah pa so se slišali klici in na zidovih brali napisi: samostane iz Ljubljane. Tretjina slovenskih duhovnikov je bila v zaporih, jezuitom sta bila odvzeta cerkev in samostan. Pa se ti pet fantov odpravi k jezuitom. Sveti Duh zna biti duhovit in si včasih privošči kaj čudnega.“ P. Cerar je svojo zlato mašo obhajal lani. Za to priliko je napisal knjigo Od partizana do zlatomašnika. Kdo sta še druga dva jezuita, ki sta omenjena? To sta pokojni p. Franc Kovač in tu navzoči p. Franc Šetar, ki je vstopil k jezuitom v začetku leta 1947. Naj dodam, da sta 1945. leta stopila v Družbo Jezusovo tudi patra Ivan Žužek in Janez Sodja, zdaj že oba pokojna, 1946. leta pa še p. Jože Cukale, ki je bil pozneje misijonar v Indiji, in br. Jože Grubič, tudi ta dva sta že pokojna, ter br. Karl Podgornik, diakon, ki zdaj živi v Rimu v Ruskem kolegiju. Leta 1947 je vstopil še br. Anton Nose, ki je vrsto let živel v Ljubljani v Dravljah. Povojna leta so bila res rodovitna za slovenske jezuite!

Dragi Jože! Hvaležen sem ti za zgled zvestobe. Tudi zvestoba je Božji dar. Bog je zvest. Kakšna sreča! On je zvest svojemu dejanju stvarjenja - na tej zvestobi temelji vsa znanost o svetu in vesolju; Bog je zvest svojemu dejanju učlovečenja – že 2000 let o tem pričamo kristjani; Bog se ne kesa, da nas je odrešil in ustanovil Cerkev ter ji izročil zaklad zakramentov. Krščeni, birmani in posvečeni za duhovnike ostanemo na veke. Tudi mi naj bi bili zvesti. Bog nam za to daje moči.

Dragi bratje in sestre v Kristusu! Pri tej sv. maši prosimo, naj Bog poživi p. Kokalja med nami še veliko let – zdravega in apostolsko vnetega. Za nas vse pa prosimo, da ostanemo zvesti do zadnjega klica, ko nas bo Bog poklical v blaženo večnost med angele in svetnike, s katerimi smemo že tu na zemlji prepevati slavo Troedinemu Bogu. Amen.



Glasbena spremljava

Med vstopno procesijo so trobila zaigrala Fanfare pracessional R. D. Burrharda,
sveto mašo pa je spremljal pevski zbor, okrepljen s pevci iz sosednjih župnij.
Sodelovali so še:
Solisti: sopranistka Pia Brodnik, altistka Darja Vevoda, p. vid Lisjak je pel tenor, Blaž Kladnik pa bas.
Na orgle je igral Marko Nemanič.
Orkester so sestavljali člani godalnega kvarteta Tartini, trije trobentači (med njimi Stanko Arnold) in timpanist, naš faran Darko Gorenc.
Dirigirala je Lilijana Stepic.

Izvajali so naslednje skladbe:

W. A. Mozart: Missa brevis in C - Spatzenmesse (brez Creda)
G. Rihar: Zlatomašnik, bod' pozdravljen
J. Trošt: Psalm 109, Ti si duhovnik vekomaj
G. F. Händel: Aleluja (iz oratorija Mesija)
A. Jobst: Darujemo ti, o Gospod
W. A. Mozart: Ave verum
V. Vodopivec: Ena hostija je zame
M. Haydn: Hvala večnemu Bogu
P. Jereb: Mirno nam plove
L. v. Beethoven: Boga slavijo
F. Kimovec: Ti si Peter, skala



Zahvale

Spoštovani! To je naš, vaš ... župnik, zlatomašnik majhne rasti a velikega srca, ki v vsakem vidi prijatelja; že v letih, a jasnih misli, iz katerih veje pozitivnost, in urnih nog, ki kondicijo nabirajo najprej po stopnicah do stanovanja. Je pravi zgled sodobnemu človeku, ki mu lahko z enim stavkom pove in odgovori na vsa vprašanja: »Bog je Ljubezen«. V njem boste dobili oporo in zanjo bi se mu radi danes zahvalili. Veliko nas je, ki bi mu radi izrekli zahvalo. Osebno bo to mogoče po koncu maše, nekateri pa bodo voščila izrekli tudi javno.

Najprej bo zlatomašniku voščil najvišji, g. provincial pater Janez Poljanšek, nato pa gospa dr. Breda Kokalj Limbek, zlatomašnikova sestra v imenu domačih.


Ga. Breda Kokalj Limbek v imenu domačih:
Dragi Jožko! Danes je dan velikega veselja za nas vse. Ob Tvoji zlati maši Ti prisrčno čestitam v svojem imenu, v imenu naše družine in vseh sorodnikov.

Najprej se zahvaljujem Bogu za dar redovnika in duhovnika v naši družini, za vse milosti in po Tebi prejete darove v teh petdesetih letih duhovništva in šestdesetih letih redovništva - za sebe, za družino in za vse božje ljudstvo v domovini in v misijonih.

Zahvaljujem se tudi Tebi za vztrajnost in zvestobo v tem težkem poklicu. Mnogi so poklicani, pa se ne odzovejo; mnogi se odzovejo, pa kmalu omagajo. Ti pa si srečen duhovnik, iz Tebe veje veselje, apostolska skrb za vse ljudi, enako se posvečaš pomembnim in majhnim, starim ali mladim.

Na svojo novomašno podobico si napisal "Jaz pa bom prav rad vse, tudi samega sebe, žrtvoval za vaše duše." Bilo je mnogo žrtev, o katerih pa nisi nikoli potožil. Tvoj misijonski in duhovniški poklic je vzbrstel med kruto vojno, ko si moral prehitro odrasti. Šestnajst let star si leta 1945 spremljal očeta na begu preko meje, bila sta zajeta na Vetrinjskem polju, vrnjena in zaprta v škofovih zavodih. Bog je določil, da skoraj čudežno preživita. Očeta so obsodili, Ti pa si mu ublažil trpljenje, ko si mu ob slovesu na sodišču zašepetal: "Papa, odhajam v Družbo Jezusovo." Odšel si v Zagreb, doma pa zapustil žalostno mamo, mlajšega brata Marjana in mene, dojenčka.

Bog je obilno blagoslovil Tvoja prizadevna leta študija na Palmotičevi v Zagrebu, kjer smo Te občasno - za današnje razmere redko, a veseli - obiskovali. Ti pa si z nami obiskoval papana v slovenskih zaporih; pa zapori tudi Tebi niso ušli.

Svojo novo mašo si daroval v cerkvi Srca Jezusovega v Zagrebu, obkrožen z jezuiti (spominjam se patra Böhma, patra Vitala, patra Kovača) in z mnogimi sorodniki, predvsem z Gorenjske. Oče, ki je prišel na novo mašo med dvema zaslišanjema, je bil nadvse srečen, saj si uresničil njegovo lastno mladostno željo postati duhovnik. Po sveti maši smo bili vsi povabljeni na večerjo k jezuitom.

Pogosto si nam pisal, ta pisma in občasni obiski so v meni vzbudili željo, da bi Te čimbolj posnemala. Bil si moj veliki vzornik in dolga leta sem se predstavljala: "Breda, sestra patra Kokalja". Hvala za vse vzpodbude, ki sem jih dobila od Tebe za svojo duhovno rast in za resen študij.

Izkoristil si prvo priložnost, da si odšel v misijone, ne v tako zaželjeno Bengalijo, ampak v Zambijo, kjer si razvil vsestransko bogato pastoralno delovanje, pa tudi zbolel. Izmenjavala sva si slike, Ti smejoče se zambijske otročičke, jaz pa sem Ti pošiljala slike svojih štirih otrok.

Po vrnitvi iz Zambije smo si bili še bližji, tudi fizično - saj duhovno smo bili vedno povezani. Očetu, ki so ga umirajočega odpustili iz bolnice, je misel na Tvojo vrnitev dala moč, da je okreval in živel še dve leti ter tudi dočakal Tvojo vrnitev.

V sebi združuješ mnoge talente:
Izviraš iz trdne kmečke družine iz Zaloga pod Storžičem, kar daje trdnost tudi Tvojemu značaju, smisel za realnost in sodobno življenje.
Tvoj pesniški in pisateljski dar ima korenine, ki segajo do Prešerna in Šenoe.
Tvoje duhovniško poslanstvo sega do nadškofa Volka.
Tvoj voditeljski talent sega do prastrica dr. Janka Brejca, prvega slovenskega premierja.
Učiteljski talent imaš po starem očetu profesorju Josipu Baćiću, buditelju Hrvatov v Istri, ki je z devetimi otroki pribežal v Ljubljano in tu nadaljeval svoje vzorno življenje.

Največ seveda dolgujemo staršem: očetu, ki je kot velik narodnjak - sodnik ostal vedno pokončen, trden, zvest Bogu in narodu; in mami, njeni modrosti in blagosti. Nisi se mogel posloviti od nje in jo potolažiti pred njeno smrtjo, ker si služil Bogu pri delu za afriške matere in otroke. Ona je to slutila, saj je ob Tvoji novi maši napisala: "S Teboj daruje tudi Tvoja mama.

Ko si imel trideseti rojstni dan, sem Ti z obzorja štirinajstletne deklice napisala: "Joško, sedaj si pa že zelo star." In Ti si odpisal: "Ko bo eden star 80 let in drugi 96 let, bova pa oba stara."

Do teh let je še zelo daleč, zato Ti želim še mnogo uspehov, veselja in navdihov v Tvojem plemenitem poslanstvu. Bodi še naprej tako duhovno svež, sodoben, duhovit, srečen.

Bog, ki je ljubezen, naj te še naprej vodi in blagoslavlja.

Rova, 18. 6. 2006
Breda



Otroci so naše največje bogastvo in povem vam: pri določanju sedežnega reda je gospod župnik najprej povedal, kje bodo sedeli otroci. Voščilo bo prebrala Monika Hočevar, Klemen Iskra in Klara Rus pa bosta izročila darilo, vse to pod skrbnim očesom sestre Anice. Nato bodo otroci še eno zapeli.

S pesmijo bodo zlatomašnika pozdravili člani Kranjskega kvinteta, njegovi dobri prijatelji, ki pogosto prepevajo v naši cerkvi.

Darila, ki jih bodo prinašali predstavniki župnijskih skupin, se povezujejo v celoto in opisujejo življenje zlatomašnika.

Za skavte bo zahvalo povedal Arne in izročil sliko, potret na glini.

Iz zakonske skupine bo voščilo povedala gospa Mojca Kucler Dolinar in izročila sliko planine Storžič z besedilom »V soncu bleščiš kakor biser, oj planina, srce te pozabit ne more, domovina«.

Iz molitvene skupine bo voščilo povedala gospa Nuša Grasselli. Morda se spomnite, da vam je ŽPS v vabilu na današnje praznovanje med drugim napisal: »Njegova jasna misel, življenjska energija, odprtost, svetovljanstvo in skromnost so lastnosti, ki nam jih razdaja.« Darilo, dva mašna plašča – zelenega in vijoličastega - ki ju bosta izročili sestra Mateja in sestra Božidara, ter alba, se daruje župniji saj nam je bilo s strani zlatomašnika jasno povedano, da zlatega mašnega plašča ne potrebuje.

Voščilo bi na svoj način radi izrekli tudi največji molivci, vsaj pri pétih mašah; saj poznate rek Kdor poje, dvakrat moli? Sliko, na kateri so upodobljene cerkve - Brezje v Mariboru, Zagreb, Zambija in Ljubljana, ki prikazujejo duhovniško delovanje, bo v imenu pevskega zbora župnije sveti Jakob izročila gospa Tekavčič Bernardka.

Smo župnija, družina v božjem občestvu in veselimo se današnjega dne. V imenu ŽPS bo voščilo povedal gospod Tomaž Gyergyek in izročil sliko človeka v ozadju, ki nosi križ, ki izstopa. Na sliki je napis »Bog je Ljubezen« in današnji datum.

Če bi današnjega zlatomašnika vprašali kaj je on, menim, da bi vam odgovoril: vse življenje misijonar, kjerkoli in kadarkoli, z vsem srcem in z vso dušo. V imenu misijonarjev bo voščilo izrekel salezijanec gospod Gusti Horvat, misijonar v Burundiju.

Gospod župnik bo po blagoslovu vesel vašega osebnega voščila, tukaj pri ambonu. Poleg bo ministrant delil spominske podobice. Izhod bo skozi hodnik, levo, na cesto in nato na dvorišče pred cerkvijo, kjer se bomo okrepčali in poveselili. Spominske podobice se bodo delile tudi pri glavnih vratih. Somaševalci bodo z zlatomašnikom, skupaj prišli na dvorišče in da bo po stari navadi bomo s hrano pričeli ko pride glava družine. Za vmesni čas pa si postrezite s pijačo, ki je na posebno željo zlatomašnika le brezalkoholna.


Tomaž Gyergyek v imenu ŽPS:
Danes je za našo župnijo, za Družbo Jezusovo in za slovensko cerkev lep praznik, saj naš jubilant p. dr. Jože Kokalj, naš dragi župnik pri Sv. Jakobu v Ljubljani praznuje petdesetletnico duhovništva – zlato mašo. Bog je spremljal njegovo življenjsko pot in mu nasul veliko darov in sposobnosti, o čemer pričajo sadovi njegovega dela. Božji blagoslov in obilne milosti so ga spremljale na petdesetletni duhovniški poti, sicer žetev ne bi bila tako obilna kot je njegova.

O njegovi bogati in zanimivi življenjski poti, na kateri ni manjkalo postaj križevega pota, smo že slišali. Župljani Sv. Jakoba smo ga srečali kmalu za tem, ko se je vrnil iz Zambije in postal predstojnik slovenskih jezuitov. Svoj provincialski urad je namreč imel prav v našem župnišču. Leta 1990 pa je postal naš župnik. V tolikih letih njegovega dela v naši župniji smo ga lahko dobro spoznali. Videli smo lahko, kako veliko se da narediti z dobro voljo in vztrajnostjo. V času njegovega službovanja je bila dokončana obnova cerkve Sv. Florjana. Vdihnil ji je življenje z mašami ob raznih priložnostih: blagoslovom zelenja in križevim potom na Grad ob cvetnih nedeljah; na praznik Sv. Florjana je maša za gasilce, maša je na praznik Žalostne matere božje. Zasluge ima tudi za to, da poleti, v času ljubljanskega festivala, cerkev Sv. Florjana gosti kulturne dogodke na visokem nivoju. Na grajskem hribu je kljub dostikrat prav sovražnemu nasprotovanju vztrajal in tako ohranil obeležje na nekdanjem domobranskem pokopališču na Orlovem vrhu. Poskrbel je, da obnovljena grajska kapela ni ostala samo umetnostni spomenik in turistična znamenitost, ampak je pravi sakralni prostor z nedeljskimi mašami preko vsega poletja. Naporna je bila obnova velikega župnišča ob vrha do tal. Povečana jezuitska skupnost je potrebovala več prostora, kot v prejšnjih časih, ko sta tu bivala samo župnik in kaplan. To je omogočilo, da so se v naši župniji lahko še bolj razmahnile številne dejavnosti, od katerih jih imajo mnoge precej širši, ne zgolj župnijski pomen. V času službovanja p. Kokalja sta bili obnovljeni cerkvena streha in fasada župnijske cerkve Sv. Jakoba. Najtežja je bila obnova njenega zvonika – najvišjega zvonika v Ljubljani. Župnik in župljani smo molili, da se pri nevarnem delu na višini ne bi komu kaj zgodilo in da se je tudi zamenjava težkega križa na vrhu zvonika srečno končala. Stari križ je sedaj nameščen na cerkvenenm zidu na dvorišču, verzi, ki jih je setavil prav p. Kokalj pa pričajo o njegovi stoletni službi na vrhu našega zvonika. Tudi Marijina kapelica, ki jo je dal postaviti na dvorišču, mimoidoče opozarja na prisotnost svetega med nami. Križ, ki ga je dal postaviti ob Rožni ulici pa opozarja na to, da Bog želi, naj bo njegovo ime oznanjeno po vseh celinah in vsem narodom.

Njegovo delo tu pri nas v Stari Ljubljani je namreč le del njegove duhovniške poti. P. Kokalj je bil 15 let misijonar v Zambiji, njegova povezanost z misijoni in misijonarji pa je vidna tudi sedaj. Širjenje vere in pridobivanje duš za Boga v poganski Afriki je bil izziv posebne vrste. Priča o njegovi vsestranski pripravljenosti delati za Božjo čast in slavo in za Cerkev.

Naš dragi zlatomašnik p. Kokalj je vsestranski, široko odprt intelektualec našega časa. Razume, da v današnjih časih Cerkev ne more živeti zaprta sama vase, ampak se mora odpirati svetu, kakor je za to dajal zgled pokojni veliki papež Janez Pavel II. Naš župnik to uresničuje v naši župniji. Cerkvi Sv. Jakoba in Sv. Florjana pogosto odpreta vrata številnim glasbenim prireditvam, koncertom, pevskim zborom. Mnogokrat so med nastopajočimi tudi vrhunski umetniki. Tako obe naši cerkvi pa tudi grajska kapela privabljajo pod božjo streho različne ljudi, ki so se morda oddaljili od vere, zaradi takšnih dogodkov pa zopet najdejo pot nazaj v Očetovo hišo.

P. Kokalj je tudi književni ustvarjalec. Ima pesniško žilico, njegove knjige pa kažejo na njegovo povezanost z misijoni in misijonarji. Dovolite, da naštejem nekaj naslovov njegovih del: Iz sončne Zambije I in Iz sončne Zambije II, skupaj z Božo Pleničar in Nelko Vertot je napisal knjigo o slovenskih misijonarjih In šli so po vsem svetu. Knjiga Pogovori ob Gangesu je nastala po njegovem nekaj mesečnem bivanju v Indiji. Knjiga Frančišek Ignacijev prijatelj pa tudi govori o enem največjih misijonarjev vseh časov, svetem Frančišku Ksaverju. Obnove njegove čudovite kapele, ki jo imamo v naši cerkvi, se je naš župnik prav tako že pogumno lotil.

Naš zlatomašnik je velik estet. Povsod išče in najde lepoto. Ob vsaki priliki opozarja na lepoto jezika in vsebine v mašnih berilih in evangelijih. Njegove pridige nas obogatijo teološko, umetnostno in filozofsko. Nedeljska berila zna osvetliti z vseh strani, kakor bi na dlani vrtel in obračal dragulj, da ga svetloba obžari iz različnih smeri in se vsakič ponudi nov čudovit pogled. Vedno znova odkriva lepoto katoliške liturgije in Svetega pisma.

Kaj bi lahko še rekli o njem, ki je njegovo življenje tako bogato in njegovo delo tako vsestransko? Gotovo je prav, da se Gospodu zahvalimo z velikim »Bogu hvala« za takšnega duhovnika, župnika in zlatomašnika. Kljub vsega spoštovanja vrednemu zlatemu jubileju, ga vidimo še vedno veselega, živahnega, s hitrim korakom in odločno besedo. Tega smo lahko veseli in Bogu hvaležni.

Dragi pater Kokalj, Boga prosimo, naj vam podeli še dosti let življenja pri dobrem zdravju, v dobri telesni in duhovni kondiciji in še naprej tako vedrega, nasmejanega in voljnega za delo v Gospodovem vinogradu. Bog vas živi za dobro slovenske cerkve in vseh nas. Bog Vas živi še na mnoga leta!


Zlatomašnikova zahvala

Dragi prijatelji!
Končujemo zahvalno daritev Bogu, ki je ljubezen. On pa deluje predvsem po nas, po vsakem od nas, ki nas navdihuje njegova ljubezen. Zato se zahvaljujem vsem, ki ste danes s tolikšno odprtostjo in navdušenjem skupaj z menoj slavili Gospoda. Hvala vam, sobratje v duhovništvu, sestre redovnice, pevci, glasbeniki, oblikovalci liturgije, ki ste z veseljem vodili priprave na ta dogodek, uredili cerkev svetega Jakoba, da je tako slavnostna, in ki ste nastopili v programu tega nepozabnega večera. Zelo cenim prisotnost povabljenih gostov, ki se v svojih odgovornih poklicih trudite za skupno dobro. Veselim se občestva, ki se zbira pri sv. Jakobu, in tolikih drugih prijateljev.

Nocoj smo vsi, kot bi rekel sv. Ignacij, prijatelji v Gospodu. Prijateljstvo je odsev Boga med nami. Ker smo prijatelji, si pomagamo, se podpiramo, drug drugega razveseljujemo. Jezus je oznanjal: Po tem vas bodo vsi spoznali, da ste moji učenci, če se ljubite med seboj.

Koga naj posebej omenim? Sklenil sem, da ne bom nikogar imenoval po imenu. Potem sem si premislil. Imenoval bom po imenu. Koga? Vas vse in vsakega po imenu. HVALA VAM!

Hvaležen sem sorodnikom, ki se veselijo z nammi. Kako skrivnostno teče zgodovina! Ko sem bil še čisto majhen fantiček in sem prišel na obisk v Zalog pod Storžičem, sem se razžalostil, ko sem zagledal telička v hlevu. Ker je ležal kar tako. Kje pa ima rjuhe, sem vprašal. Pravi ljubljanski kratkosrajčnik. Potem smo se razkropili po svetu. OČETU sem povedal, da grem k jezuitom 16. oktobra 1945, v zgradbi ljubljanskega sodišča, potem ko je bil obsojen. Na hodniku sem skočil k njemu in rekel: Grem k jezuitom. In ko sem imel zaobljube v Zagrebu, je MAMA naročila šopek, v njem pa je bil listek z besedami: S teboj daruje tvoja mama.

Res, naše življenje naj bo DAROVANJE. Bogu in ljudem. ISKRENO, preprosto, dobrohotno, odprto, VESELO.

Naj končam s svojo pesmijo, ki sem jo napisal potem, ko je prvi človek poletel v vesolje 1961. leta in ko je prvi človek osem let kasneje stopil na Luno (Armstrong, 21. julija 1969). vživimo se v njegovo zgodbo.


Astronavtova pesem

Ko bil sem še otrok, se vas je zdela
tako velika mi kot zemlja cela
in rojstni kraj in gozd in širno polje
bilo je neizmerno kot vesolje.

Pozneje večje videl sem daljave,
spoznal sveta razsežnosti sem prave,
postal ponosen, domišljav, vseveden.

In tak ostal pritlikavec bi beden,
ko ne bi nad celine in nad morja
se dvignil in razširil si obzorja.

Na krožnih potih svojih sem poletov
zagledal v svet se zvezd in sonc, planetov.
V tem neizmernem stroju pa uboga
se Zemlja mi zazdela je - kot žoga.
Postal sem majhen človek sred vesolja.
Zdaj molim Tebe, Stvarnik, čigar volja
priklicala iz mraka je svetove.
Zapel Ti pesmi bom in himne nove.

Le tega še ne vem, lahko le slutim:
ko zastor dvigneš mi in ko začutim
bližino Tvojo, ko se razodeneš
in v luči večni k sebi me prikleneš -

v kako lep svet - Tvoj svet - se bom zagledal
in vso Ti svojo srečo izpovedal.

takrat šele oko se prav odpre mi.
Svet večnosti, objemi me, objemi!

Amen. Aleluja!





Misli zlatomašnika p. Jožeta Kokalja ob zlati maši

(Objavljene tudi v Družini)

O ZADOVOLJSTVU.
Vedno sem bil prepričan, da sem se prav odločil, ko sem šel na pot redovništva in misijonskega poslanstva. Vstopil sem v jezuitski red 8. dec. 1945 in potrpežljivo sem čakal na uresničitev želje, da grem v misijone. Prošnjo za misijone sem takoj ob prihodu v noviciat sporočil provincialu in po naših pravilih je treba takšni želji ugoditi, če je kandidat za misijone primeren. Dolgo sem čakal, saj ni bilo mogoče dobiti potnega lista. Šele 1966 sem dobil dovoljenje za obisk Rima in tako sem se izmuznil iz Slovenije v Zambijo, kjer sem preživel 14 let.

Bil sem srečen povsod, kamor me je vodila življenjska pot. Bil sem 8 let kaplan v župniji Maribor – Brezje (1958 - 1966 ) in tam smo vsako leto imeli pri verouku 1000 otrok, ob nedeljah pa nekajkrat polno cerkev. Mirno smo sprejemali vse omejitve tedanje oblasti in ustvarjali prijetno občestvo vernih. Bilo je res lepo in spomini na Brezje so nepozabni.

Zelo dobro sem se počutil v Zambiji in tja sem odšel prepričan, da se ne bom več vrnil v domovino. Živel sem z domačini in se veselil hitrega napredovanja krščanstva v glavnem mestu, v Lusaki, kjer sem preživel vseh štirinajst let misijonskega življenja in kjer smo v župniji Matero zgradili dve mestni cerkvi.

Zadovoljstvo je v tem, da si prepričan, da si tam, kjer te Bog hoče. Zato sem mirno sprejel odločitev vrhovnega predstojnika, da se vrnem v Slovenijo in tu prevzamem določeno apostolsko delo. In zdaj sem zadovoljen v župniji Sv. Jakoba v Ljubljani, obkrožen z dobrimi ljudmi in prijatelji. Ne bi rad primerjal posamezna obdobja in kraje delovanja, saj je vse en sam Gospodov vinograd in kamnolom obenem.

HVALEŽEN SEM
staršem, ki so mi omogočili skladen razvoj v mojih dijaških letih v Ljubljani, med vojno, ko je bilo naše mesto obdano z žico. Omogočili so mi, da sem se pridružil mladim, ki so se zbirali pri jezuitih. Pri štirinajstih letih sem se odločil, da bom redovnik in misijonar.

Hvaležen sem vsem dobrim ljudem in sodelavcem, predvsem pa osebnim prijateljem, s katerimi sem mogel podeliti velik del svojega notranjega življenja in razmišljanja. Iskrena prijateljstva pomagajo, da lažje prenašamo neprijetnosti, ki prihajajo z raznih strani. S prijatelji se lahko nasmeješ, pogovoriš, posvetuješ, načrtuješ. Redovniki pa imamo še to milost, da živimo v redovni skupnosti. Dragi sobratje v Sloveniji, Zambiji, Indiji in kjerkoli sem vas srečal, hvala vam!

S TEŽAVAMI
je podobno kot z zdravjem. Boga prosimo za telesno, duševno in duhovno zdravje. Tudi težave so telesne, duševne in duhovne. Pameten človek jim pogleda v oči in premisli, kaj mu je storiti. V Afriki sem bil tudi bolan, imel sem bilharzijo, zelo nevarno tropsko bolezen, pozdravil pa sem jo v londonski bolnišnici za tropske bolezni. Povsod so stiske zaradi dela, sodelavcev, zaradi občutka nemoči in preskromnih sposobnosti. Na duhovni ravni pa je potrebna neprestana budnost in dobršna mera odrekanj. Vendar težave so za to, da jih nekako premagamo. Kdor stopi na težavo in jo premaga, stopi za stopnico više.

Kot kaplan v Mariboru sem bil obsojen na osem mesecev strogega zapora in sem vse mesece tudi preživel v zaporu (1959), leta 1963 pa sem v mariborskem zaporu odsedel osem dni. Obe obtožbi sta bili povezani s pastoralnim delom in sta bili popolnoma neutemeljeni, izmišljeni. Bogu hvala za vse!


Zlatomašno praznovanje v naši fari

ga. Iva curk

Tista praznovanja, ki jim nisem prav pogosto priča, me rahlo begajo, čeprav me je babica že davno naučila, da moramo praznike sprejemati in praznovati v njihovem zaporedju in da me bodo, če bom jaz praznike zapustila, tudi oni zapustili. Verjamem ljudski modrosti, ki jo je k cestnemu odcepu za Svete gore na Bizeljskem dal zapisati tamošnji gostilničar: Življenje brez praznikov je kakor dolga pot brez gostilne...

Ker je šlo še za praznovanje v cerkvi, sem se najprej spraševala, kako bom zdržala mirovanje s svojo invalidnostjo ... Potem pa me je prevzela praznično okrašena in zvokom Mozartove maše odpevajoča notranjost naše ljube mi cerkve. In hvaležnost do vseh, ki so cerkev počistili, jo okrasili in pripravili praznovanje, skupaj profesorji, zdravstveni delavci, umetniki, dijaki in pravniki. Vse zgovorneje me je nagovarjala zahvala za pol stoletja poti, ki je celotno življenje, ne le poklic. Voščilci so govorili duhovniku, jezuitu, misijonarju, organizatorju, a tudi sorodniku, bratu, prijatelju. Praznovali smo desetletja zvesto izpolnjene zaobljube našega župnika, skrbnika zadev svetega Jakoba pod ljubljanskim gradom, iskrivega sogovornika, vzgojitelja, pridigarja, ki mu pesniški dar omogoča vselej nagovoriti uho in srce, izzvati duha. Praznovali smo s svetovalcem v najbolj bistvenih vprašanjih kdo smo in kam pojdemo, z vzornikom, ki živi pred svetom tisto "upanje proti upanju" Svetega pisma, in modrečevo "vero v neverjetno". In praznovali smo z mašno daritvijo, da je bil z nami Blagoslovljeni, ki prihaja v imenu Gospodovem.

Tako se mi je razraslo praznovanje tiste vrste, kot jim nisem prav pogosto priča in ki me je sprva skoro begalo ...


Vse fotografije: g. Tone Lopatič