Avtor: urednik Objavljeno: 23. 04. 2021

Vnesite vaš naslov

PRAZNIK SV. JURIJA

23. aprila, na god sv. Jurija, zavetnika našega glavnega mesta Ljubljane, je v kapeli ljubljanskega gradu potekalo praznično bogoslužje. Zaradi ukrepov v zvezi z epidemijo je bilo tokratno praznovanje brez osebne navzočnosti vernikov, a v neposrednem spletnem prenosu.

Obred sv. maše je daroval p. Silvo Šinkovec, župnik župnije Sv. Jakoba, kamor spada Ljubljanski grad. V svoji pridigi je ljubljančane spomnil kako velikega in mogočnega zavetnika imamo in h kateremu se lahko vedno zatekamo po pomoč. V samem grbu mesta Ljubljane je upodobljen zmaj, kar izhaja iz legende o rimskem vojaku Juriju, ki je mesto rešil pred nevarnim zmajem, meščane pa spreobrnil v krščansko vero. Leta 303 po Kristusu, v času vladavine cesarja Dioklecijana, je bil mučen in obglavljen. Sv. Jurij je zavetnik poljedelcev, vojakov, konjenikov, mirovnikov in kot priprošnjik za kožne bolezni.

Sv. Jurij - prosi za nas!