Avtor: urednik Objavljeno: 8. 05. 2023

URNIK MINISTRIRANJA: Pri nedeljskih in prazničnih svetih mašah

POGOVOR Z VODJO MINISTRANTSKE SKUPINE: Marko Vukajlović

Kdo je ministrant?

Ministrant je pomoč iz prve roke duhovniku pri sv. maši. Je pomoč pri oltarju.

Kaj dela ministrant?

Ministrant že na samem začetku odpira sv. mašo z zvonjenjem. Spremlja župnika k oltarju in je aktivno prisoten pri poteku sv. maše. Pripravi kelih, vrčka z vinom in vodo, zvoni pri povzdigovanju hostije, najpomembnejšem delu sv. maše. Običajno se pozvoni trikrat pri povzdigovanju in dvakrat pri pokleku, odvisno od liturgičnih pravil določene države. Drži pateno pri podeljevanju Kristusovega telesa. Kadar ni drugih bralcev, bere Božjo besedo in prošnje.

Po maši pospravi stvari in pripravi za naslednjo mašo.

Molitev in priprava ministrantov

Ministranti pred vsako mašo skupaj z duhovnikom molimo molitev pred sv. mašo in po vsaki maši molitev po sv. maši (v nadaljevanju). Vaje za pripravo ministrantov imamo včasih med tednom, vedno po sv. maši ob nedeljah, posebne priprave pa imamo pred večjimi cerkvenimi prazniki in slovesnimi dogodki. Enkrat letno imamo sprejem novih ministrantov, s simboličnim zavezovanjem traku okoli pasu.

Kaj tebi pomeni biti ministrant?

Biti bližje Bogu. Pomeni možnost aktivnega sodelovanja pri sv. maši, biti del aktivne skupnosti.

Kako vidiš mlade in njihovo vero?

Opažam velik problem odhoda mladih po sv. birmi. Mašo večkrat vidijo kot obvezo, ki jo od njih pričakujejo starši. Razlogi za to so različni. Jaz osebno lahko mlade le povabim k sv. maši in jim pokažem svoj pogled na mašo, vero, duhovnost. Najbolj lahko delujem s svojim zgledom.

MOLITEV MINISTRANTOV PRED SVETO MAŠO

Gospod Jezus, poklical si me v življenje. Hvala ti zanj. Hočeš, da ti služim z dušo in telesom; hočeš, da vedno in povsod razodevam tebe.

Zato ti posvetim svoje oči in roke, svoje srce, svoj razum, svojo voljo, posebno pa ta čas, ki ga bom preživel ob oltarju.

Daj, da bom zbran. Obnašam naj se tako, da bo sv. maša z mojo pomočjo kar se da lepa in doživeta. V svetem obhajilu pridi v moje srce.

Postanem naj boljši človek: bolj vesel in prijazen, predvsem pa naj tebe bolj ljubim. Amen.

MOLITEV MINISTRANTOV PO SVETI MAŠI

Moj Jezus, hvala ti, ker si prišel k meni. Prosim te, ostani pri meni in živi v mojem srcu. Daj, da bom to, kar sem pri sveti maši slišal in doživel,

znal koristno uporabiti doma, v šoli, na cesti. Mati Marija, daj, da bom vedno bolj razumel veličino daritve tvojega sina Jezusa.

Moja duša naj teži k Bogu in naj vedno občutim, da mi je Bog blizu, da me spremlja v mojem vsakdanjem življenju. Amen.