Avtor: urednik Objavljeno: 8. 05. 2023

Bogoslužna glasba

PEVSKI ZBOR PRI SV. JAKOBU (Opis nam je podal g.Srečko Valant, ki že desetletja prepeva v tem zboru. Je tudi soustanovitelj zbora Consortium musicum in Slovenskega komornega zbora.

Pevski zbor pri sv. Jakobu je bil ustanovljen konec petdesetih let prejšnjega stoletja. V tistem času sta bila v župniji župnik Janez Janež in kaplan Dušan Rueh. Mešani pevski zbor so sestavljali domači farani, pa tudi pevci iz Trnovega. Leta 1960 so tudi razširili orgle na obliko, ki jo ima še danes. Prvi organist je bil Mihael Mišo Korajica iz Dalmacije, ki je v Ljubljani obiskoval Akademijo za glasbo. V začetku šestdesetih let je zbor sodeloval z Frančiškanskim zborom s Tromostovja. Zbora sta si medsebojno izmenjevala pevce, da je bila udeležba pri pevskih zborih večja, posebej pri slovesnih mašah, ki niso potekale ob enakem času v obeh župnijah. V tem obdobju je imel pomembno podporo pri delovanju zbora Dr. France Oražem, ki je bil takrat v župniji kaplan. Skozi desetletja se je zbor širil in obnavljal v veliki meri iz vrst sorodnikov in znancev pevcev. Tako je zbor praviloma imel dva ali več članov iz ene družine. Med družinami, ki so že desetletja prisotne z več člani iz ene družine, je družina Kotar. Zbor danes šteje okoli dvanajst pevcev, od tega je slaba polovica faranov. Gre za izkušene pevce, zato imajo vaje priložnostno in pred večjimi cerkvenimi prazniki. Organizator zbora Srečko Valant poudari, da je večina pevcev že v zrelih letih, zato si želijo novih članov in podmladka.

__________________________

 

 

POGOVOR Z ORGANISTOM: Marko Nemanič  (Marko Nemanič je organist v cerkvi sv. Jakoba. Glasbeno znanje je kot organist pridobival v Orglarski šoli v Ljubljani in s študijem v Celovcu. Po poklicu je inženir elektrotehnike.)

Koliko časa že igrate orgle?

Igram jih od osmega razreda. Začel sem kot samouk. Po tistem, ko sem prvič igral orgle, me klavir ni zanimal več. Vpisal in končal sem orglarsko šolo in nadaljeval s študijem igranja orgel v Celovcu. Doma sem si sam predelal manjše orgle po svojem okusu oziroma zvoku.

Kaj vam pomeni igranje orgel, posebej v cerkvi? 

Pomeni mi izredno sprostitev, odklop v drug svet. Igranje orgel v cerkvi dojemam kot nekaj kar presega običajno poslušanje in igranje glasbe. Je tudi iskanje in pridobivanje novih zvokov, ki jih sam sestavim. Igranje orgel je zame nek svet, ki ga imam zase, v cerkvi pa ga delim z drugimi ljudmi. Bogu sem hvaležen za ta dar. Hvaležen sem, da lahko igram v cerkvi in na tako velikih orglah. Orglanje pri sv. maši je posebna molitev. Z glasbo lahko na svoj način izraziš to, kar z besedami ne moreš.

Igrate še kje drugje kot doma in pri sv. mašah?

V preteklosti sem spremljal več zborov. Npr. Glasbeno Matico doma in v tujini. Nastopal sem v ljubljanski stolnici in v Cankarjevem domu. Med študijem orgel pa smo imeli skupne koncerte v Celovcu.