Avtor: urednik Objavljeno: 8. 05. 2023

Za sinodalno Cerkev: občestvo, sodelovanje in poslanstvo

Papež Frančišek je sklical novo sinodo, ki poteka po vsem svetu. Papež želi, da bi se vsa Cerkev zavedala, da je v svojem bistvu sinodalna, na poti. Hodimo skupaj, kot bratje in sestre, odprti Svetemu Duhu, da bi sodobnemu svetu oznanjali veselo novico. Sinoda zbira Božje ljudstvo (2021/2022), da lahko izrazi svojo izkušnjo v krajevni Cerkvi. To je priprava na 16. redno zasedanje škofovske sinode, ki bo v letu 2023. Poslušanje in pogovor odpirata Cerkev, da odkrije svojo globoko sinodalno naravo, svoje korenine. To je proces ponižnega skupnega učenja, na kakšen način naj bomo Cerkev tretjega tisočletja.« (Pripravljalni dokument). Pripravljalni dokument svetuje nekaj tem pogovorov: »skupaj na poti«, »prisluhniti in slišati druge«, »spregovoriti in povedati«, »praznovati«, »so-odgovorni v poslanstvu«, »kultura dialoga v Cerkvi, med različnimi kristjani in v družbi«, »načrtovati cilje, razločevati in uresničevati dejavnosti«, »razvijati čut za sinodalnost«.
V naši nadškofiji se je sinoda začela 17. oktobra 2021, v naši župniji pa smo sinodi posvetili adventne (2021) in postne večere (2022).