Avtor: urednik Objavljeno: 30. 05. 2023

Sveti krst

Kaj je sv. krst?

Sveti krst je eden izmed sedmih zakramentov uvajanja v krščanstvo. Krstna voda je simbol očiščenja. S krstom je krščenec očiščen izvirnega greha in prejme Božjo milost. Zgodovinsko osnovo najdemo v Svetem pismu, ko Janez Krstnik krsti Jezusa, (Mt 3,13), čeprav je bil Jezus brez greha. Jezus pa je svojim učencem naročil: "Pojdite torej in naredite vse narode za moje učence. Krščujte jih v imenu Očeta in Sina in Svetega Duha." (Mt 28,19). Po krstu krščenec postane član skupnosti kristjanov - krščanske Cerkve.

Želite krstiti svojega otroka?

Pri krstu otroka, starši in botri obljubijo, da bodo otroka vzgajali v krščanski veri. Krstni boter postane otrokov duhovni vzgojitelj. Naloga botra je položiti otroka v Božje roke in mu v času njegovega odraščanja pomagati pri rasti v veri. Krstni boter predstavlja družino krščenca, ko ta fizično ni prisotna. Boter je lahko oseba, ki je dopolnila šestnajst let. Od njega se zahteva, da je katoličan, da je prejel birmo in bil pri obhajilu. Od botra se pričakuje, da živi primerno v veri. Starš ne more biti boter krščenca.

Želite kot odrasla oseba prjejeti sv. krst?

Pogoj za krst je seveda krščanska vera, zato mora krščenec pred krstnim obredom izpovedati, da sprejema vero Cerkve za svojo. Za same priprave za krst, termin krsta in potek obreda se kandidat dogovori z duhovnikom. Odraslo osebo, ki se pripravlja na vstop v krščansko Cerkev in sprejem zakramenta krsta imenujemo katehumen. Za obred katehumen potrebuje krstno svečo in belo oblačilo. Belo oblačilo izhaja iz priprav in obredov iz prvih stoletij krščanstva, ko je krst sprejelo veliko ljudi v odraslosti. Uvajanje je lahko potekalo tudi do treh let. Belo oblačilo izhaja iz takratne druge stopnje priprav, ko so neofiti (na novo vsajeni), v tednu po Veliki noči prihajali h katehezi v belih oblačilih. Bela oblačila so simbol duhovnega prerojenja in očiščenja.

Krstna knjiga

Krstna knjiga je ena izmed cerkvenih matičnih knjig, ki predstavljajo najdragocenejši vir za rodoslovne raziskave. Vpis v krstno knjigo vsebuje podatke o rojstvu in krstu osebe ter podatke o starših in botrih (ime, bivališče, poklic).

God

God je osebni praznik na dan koledarskega svetnika. V preteklosti je bil god pomembnejši praznik kot rojstni dan. Oseba praznuje svoj god na smrtni dan krščanskega svetnika. Zavetnika kristjanu določijo ob krstu, glede na njegovo krstno ime. Izbrani svetnik postane krščencu zavetnik. God se vpiše v krstni liot.

Krstno ime

Krstno ime je ime, ki je vpisano v našem krstnem listu. Pogosto je enako rojstnemu imenu, če le imamo svetnika soimenjaka. Če pa obstaja več svetnikov z istim imenom, za zavetnika po tradiciji izberejo tistega, ki praznuje na dan najbližje otrokovemu rojstvu. Nekateri starši otroka poimenujejo po svetniku, ki jim je pri srcu in za god izberejo datum, ko goduje. Pri sodobnih imenih pa se lahko malo zaplete, saj pod tradicionalnimi imeni, ni svetnika pod tem imenom. V tem primeru je to priložnost za starše, da otroku izberejo še krstno ime - ime, ki ga dobi po enem od svetnikov.

Statistika krstov v župniji sv. Jakoba

Število krstov v letih 2016 - 20222016 - 6,  2017 - 7,  2018 - 14,   2019 - 17,   2020 - 9,   2021 - 10,   2022 - 8