Avtor: urednik Objavljeno: 1. 06. 2023

Božični čas

Božič, praznik rojstva Jezusa Kristusa v katoliških državah praznujemo 25. decembra. Praznik zaključuje čas adventa in začenja božični čas, ki se v liturgičnem letu konča na nedeljo po Gospodovem razglašenju. Druga božja oseba sprejme po Mariji našo človeško naravo in postane pravi človek. Nevidni Bog postane viden, da ga moremo poslušati in posnemati. Glavno sporočilo Božiča je, da se je Božji sin učlovečil in prišel na svet, da bi človeštvo odrešil njegovih grehov. Praznik Jezusovega rojstva je za vsakega kristjana priložnost, da se odpre in dovoli, da se Bog rodi v njegovem srcu ter tako utrdi in poglobi svojo vero. Bog postane človek zato, da bi mi živeli  Božje življenje.

Posebna značilnost Božičnega časa so jaslice. So živa predstavitev božične skrivnosti in naš izraz pojmovanja te skrivnosti. Podobe Jezusa, Marije in Jožefa, nam brez besed pripovedujejo o Božji ljubezni do nas, pa tudi o ljubezni, ki vlada v sveti družini. Značilna maša za Božič je maša opolnoči, imenovana polnočnica. Druga prepoznavnost Božiča in Božičnega časa je pesem Sveta noč. Pesem je nastala za Božič leta 1818 v Oberndorfu pri Salzburgu. Besedilo je napisal Josef Mohr, uglasbil pa jo je organist Franc Ksaver Gruber. Sčasoma se je razširila po svetu in in postala najbolj pribljubljena božična pesem.

Na Božič so v cerkvi zgodaj vpeljali navado kakršne nima noben drug praznik - trikratno obhajanje evharistije: opolnoči, ob zori in podnevi. Kristjani imamo navado, da blagoslovimo s kadilom svoja domovanja, na tri svete večere. Prvi sveti večer je božični večer. Simbolično sprejmemo Jezusa s postavitvijo jaslic po domovih in cerkvah. Drugi sveti večer je na silvestrovo. Običajno je na ta dan pri svetih mašah blagoslov otrok. Silvestrovo pa je tudi priložnost, da se zahvalimo za vse, kar smo v preteklem letu prejeli. Tretji sveti večer, je večer pred praznikom Svetih treh kraljev, ki ga imenujemo tudi Gospodovo razglašenje in ga praznujemo šestega januarja. Spominjamo se sv. treh kraljev (Gašper, Miha in Boltežar), ki so Jezusu prinesli tri darove: zlato, kadilo in miro.

Dejavnosti na župniji v božičnem času:

- postavitev jaslic

- Božična vigilija

- otroška polnočnica, polnočnica

- blagoslov domov

- koncerti

Na Silvestrov večer je zahvalna maša ob 18.30, ob 22.00 je molitev, ob 23.00 je sv. maša in novoletno voščilo.